• ¡Sitemize Hoşgeldiniz!
  • Türkiye'nin en kapsamlı müzik forumu
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Title: Rap ve Hip-Hop Tarihi
Gösterim Stili
#1
Hip Hop aslında sadece bir müzik türü değil. Aynı zamanda dans, graffiti, DJ’lik ve MC’lik. Kocaman bir kültür ve kimileri için bir yaşam tarzı. Biz yine de bu yazımızda işin sadece müzik boyutuna odaklanacağız.
Hip Hop, 1970’lerde New York’un Bronx bölgesinde doğmuştur. Bu süreçte en kritik rolü ise o dönemler özellikle polisle başı sık sık derde giren siyahi ve latin gibi azınlık gruplar oynamıştır.

Aslında Hip Hop, her kültürde farklı bir şekilde tezahür etse de, merkezinde ABD yer almaktadır. ABD’nin küçük bir muhitinde başlayan bu hareket, tüm dünyayı etkilemiştir.

Azınlıklar, bir araya geldikleri etkinliklerde veya partilerde kendi hayat deneyimlerinden, karşılaştıkları problemlerden bahsettikleri, farklı altyapıların üzerine şarkı söyledikleri bir gelenek oturtmuştur.

Bu etkinliklerde yer alan Dj'ler ve Mc'ler Hip Hop kültürünün mihenk taşlarından olmuştur.

Alıntı:MC Nedir?
“Mic Controller” yani “Mikrofonu Kontrol Eden Kişi” anlamına gelmektedir. Genelde DJ’i veya sahne olacak diğer sanatçıları performansın öncesinde tanıtır, topluluğu müziğe hazırlar.

Zaman içinde DJ’lik ile MC’lik ayrılmaz bir ikili halini almıştır. Daha sık birlikte çalışma şansı bulan DJ – MC ikilileri, yeni teknikler ile daha kaliteli ve etkili şarkılar üretmeye başlamıştır. Taş plaklarda uygulanan meşhur “scratching” tekniği, 1970’lerin sonlarına doğru keşfedilmiştir.

Hip Hop, 1979 yılına kadar sadece canlı müzik şeklinde icra edilmiştir. 79’da ise The Sugarhill Gang, bilinen ilk Hip Hop albümü olan Rapper’s Delight çalışmasını yayınlamıştır.

Bu çalışmanın kısa sürede ulaştığı başarı diğer Hip Hop sanatçılarına da ilham kaynağı olmuş ve daha çok sanatçı açlık, fakirlik, adaletsizlik gibi sosyal problemler hakkında konuşmaya başlamıştır.

[b]Hip Hop’un Altın Çağı[/b]

1980’ler, kimsenin deneysellikten korkmadığı bir dönem olmuştur. Özellikle LL Cool J’in şarkılarında yer verdiği elektro gitar ve Beastie Boys’un bağıra bağıra rap yapması alışılagelmişin dışında olmaları sebebiyle hemen ilgi çekmiş ve birçok kişi tarafından sevilmiştir.

Öyle ki Cool J imzalı Raising Hell albümü müzik listelerinde ilk 10’a girmeyi başaran ilk Hip Hop albümü olurken, Beastie Boys’un Licensed to Ill çalışması uzun süre zirveden inmemiştir.

80’lerin sonunda, davul makinaları ve elektronik müzik yavaş yavaş Hip Hop’un içinde yer almaya başlamıştır. Teknolojinin ilerlemesi, ses düzenleme programlarının alınan kayıtlarla daha rahat çalışılabilir olmasını sağlamıştır.

De La Soul ve A Tribe Called Quest gibi gruplar, şarkılarında eski jazz parçalarından yer verdikleri sesler ile Hip Hop’a yeni bir soluk getirmiştir.

[b]Sert ve Agresif Yıllar[/b]

Hip Hop başından beri sadece müzikten ibaret olmasa da, bu dönem özellikle çete savaşları ve ABD’deki Doğu – Batı gerilimi Hip Hop müziğin içeriğini şekillendirmiştir.

90’lı yılların Hip Hop müziğine, dövüş filmlerinden aldıkları kesitlerden şarkı yapan ve agresif şarkı sözleriyle ün kazanan Wu-Tang klanı damga vurmuştur. Nas, Puff Daddy, The Notorious B.I.G, Jay-Z ve 50 Cent bu dönemin önde gelen Hip Hop / Rap sanatçılarından olmuştur.

Wu-Tang, ABD’nin doğu yakasından hikayeler anlatırken, batı yakası ise bazılarının hala popülerliğini koruduğu Snoop Dogg, Ice Cube, Tupac Shakur ve Dr. Dre gibi isimler tarafından temsil edilmiştir.
Bu dönemi anlatan bir film bile yapılmıştır! Müzikle alakalı filmleri seviyorsanız, Straight Outta Compton’ı mutlaka izlemelisiniz.
[b]21. Yüzyılda Hip Hop[/b]

2000’li yıllara kadar Hip Hop sanatçıları ağırlıklı olarak Doğu veya Batı ile özdeşleştirilse de, milenyumla beraber “Orta batı” rapçileri ortaya çıkmıştır. Orta batının en bilinen iki Hip Hop sanatçısı Eminem ve Kanye West’tir.

İkisi de yoksul bir çocukluk geçirmiş ve bu süre boyunca katılmış oldukları müzik yarışmalarını büyük oranda domine etmişlerdir.
Günümüzde Hip Hop şarkıları, elektronik ve teknolojik gelişmelerin de etkisiyle Trap, Chicago Trap, Underground Rap gibi farklı alt türlere ayrılmıştır. Ayrıca ülkemiz son dönemde underground dönemini geçmiştir
Formumuzdaki bazı bilgi eksikleri nedeniyle olmayan konular wikipedia dan alınmıştır mavi olan yerler sizi wikipedia ya yönlendirecektir
 
Cevapla
#2
Кто что слушает с Easta?
Кто что думает о хип-хопе Easta?

Мое: East Side Rap - лучшее хип-хоп направление
Особенно выделяю: Public Enemy, Gang Starr, Jay-Z, Shyne, KRS-One Boogie Down Productions, Notorious B.I.G, Method Man Wu-Tang
 
Cevapla
#3
Thanks for the valuable information. It very much was useful to me.
 
Cevapla
#4
I consider, that you commit an error. Write to me in PM, we will discuss.

An English-dubbed Dutch horror film about Sinterklaas being a serial killer.
 
Cevapla
#5
always have like to use some hip hop and rnb stuff in my sets, if anyone has some suggestions of tracks id appreciate
can be old school or new.

An English-dubbed Dutch horror film about Sinterklaas being a serial killer.
 
Cevapla
#6
It agree, rather useful piece

An English-dubbed Dutch horror film about Sinterklaas being a serial killer.
 
Cevapla
#7
Ouai les effets sont bien sympas
Sa veut dire quoi trop stereotypé pour vous???
Se qui me prend le choux dans les videos de rap et de hip hop cest que cest tous le temps des meufs en string qui montre leurs black ass et des voitures tuning et compagnie
ok sinon cest toi F qui a fait le montage??
Sa ta pris combien de temps??
ok a
 
Cevapla
#8
Lame est une tuerie Géniale comme afterbang
Bien daccord avec vous les gars... Ca craint que ça derive dans du Hip-Hop mais ça passera...
 
Cevapla
#9
Yes, I understand you. In it something is also to me it seems it is excellent thought. I agree with you.
 
Cevapla
#10
Whether there are analogues?
 
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Browsing: 1 Ziyaretçi